Konkursy

I Opolski Konkurs Piw Domowych

I Opolski Konkurs Piw Domowych

Pierwszy raz na Opolszczyźnie odbędzie się konkurs piw domowych. Zapraszamy piwowarów domowych z całego kraju do wzięcia udziału w rywalizacji. Konkurs zainauguruje podczas targów Opolfest w dniach 10-11 października. Grupa certyfikowanych sędziów PSPD będzie oceniała piwa w trzech konkursowych kategoriach. Jedna z nich jest zupełnie innowacyjna. Pierwszy raz w historii konkursów piw domowych, piwowarzy zmierzą się w kategorii SMaSH - czyli Single Malt and Single Hop. Okaże się, który z piwowarów potrafi wyciągnąć maksimum smaku przy znacznych ograniczeniach w mieszaniu słodów i chmielu. Do przygotowania piwa w tej kategorii należy użyć tylko jednego typu słodu i tylko jednego typu chmielu. O ile “single hopy” są dość popularne i znane piwoszom, o tyle “single malty” są trudniej dostępne na rynku. Zobaczymy, który słód w połączeniem z jakim chmielem najbardziej przypadnie sędziom do gustu. Aby nie pozostawić całkowicie otwartej kategorii, piwo powinno mieć charakter aromatyczny i smakowy zgodny ze stylem AIPA.

 

Pozostałe kategorie to Smoked Stout i Monachijskie Jasne. Piwa wędzone zyskują ostatnio bardzo dużą popularność, dlatego liczymy na ciekawe eksperymenty ze słodami dymionymi. Monachijskie Jasne, czyli popularny Helles to klasyka gatunku, styl wymagający dużego doświadczenia, znajomości swojego sprzętu i surowców piwowarskich oraz dokładnego opanowania procesu od zacierania do leżakowania.

 

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. O nagrodach oraz adresie do wysyłki piw poinformujemy już wkrótce. Rejestracja piw do konkursu rozpocznie się we wrześniu. Liczymy, że konkurs będzie powracał cyklicznie i będzie towarzyszył Festiwalowi Opolfest.

 Regulamin konkursu

PRZEWODNICZĄCY JURY

Marcin Stefaniak (przewodniczący jury) w sieci znany jako "Piwolog", prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, bloger i animator piwowarstwa domowego i szeroko rozumianej kultury piwnej. http://piwolog.pl/o-mnie/

LISTA SĘDZIÓW

Wojciech Ściana prezes Dolnośląskiego Oddziału terenowego PSPD      
Mateusz Wachowicz autor bloga "Blog piwny Beer&Tobacco" http://www.beertobacco.pl/
Paweł Kopciał   
Wiktor Maszkowski        
Przemysław Iwanek przewodniczący komisji szkoleniowej PSPD, współautor bloga https://piwoicydr.wordpress.com/
Piotr Kleinschmidt autor bloga o piwie i piwowarstwie http://beerofeel.blog.pl/
Filip Mazur autor facebookowego bloga o warzeniu piwa "Browar Chi Xi Stigma" https://www.facebook.com/ChiXiStigma

SĘDZIA TECHNICZNY

Bartosz Wodecki

Asystent sędziego technicznego: Radosław Kusiek

SPONSORZY

 

 

 

 

 

         
         


PARTNERZY OPOLFEST 2015
ALKOHOL SZKODZI ZDROWIU. Treści na naszej stronie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).